Have you been on Erasmus?

Inspire others!

Information on study abroad destinations and students' study abroad experience

 
I. I. Student's basic personal information
II. Activities before departure
III. Academic Issues
IV. Practical aspects of the study abroad period
V. Finance
VI. Academic recognition of your studies abroad by the home institution
VII. Special questions by your home institution
VIII. Final evaluation, your tips, recommendations
IX. Coordinator's comments
Back to list

I. I. Student's basic personal information

Academic degree achieved (select from the menu) Bc.

Home institution/university

Name of the home institution Vysoké učení technické v Brně
Faculty/department of the home institution (select from the menu or leave unfilled) Fakulta informačních technologií
Erasmus ID code of the home institution CZ BRNO01
Name of the Erasmus coordinator at the home institution Martina Matyášová
E-mail address of the Erasmus coordinator at the home institution matyasova@ro.vutbr.cz
Field of study* (select from the menu - the menu is in English) Informatics, Computer Science
Level of study during the study period abroad* (select from list) master/graduate (1- or 2-year programme)

Host institution/university

Francie
Universite D'Avignon Et Des Pays De Vaucluse
Erasmus ID code of the host institution: F AVIGNON01
Faculty/department/studio of the host institution LIA - Laboratoire Informatique d'Avignon
Name of the Erasmus coordinator at the host institution Carole Gueret
E-mail address of the Erasmus coordinator at the host institution carole.gueret@univ-avignon.fr
Internet site of the host institution for Erasmus students www.univ-avignon.fr/en/international/international-students.html
Beginning date of the study period abroad: 07/09/2009
Ending date of the study period abroad: 28/01/2010
Duration of study period abroad (number of months): 5.0

II. Activities before departure

Where have you gained information about the Erasmus programme? (e. g. on internet, from classmates) od sourozenců, spolužáků, z internetu a z besed
What was your motivation to study abroad (tick in the list, more items can be ticked) deepening my knowledge in the field of study
other academic reasons
improving language skills
stay abroad as a life experience
desire to be independent, self-sufficient
future career, better future job opportunities
Where is it possible to obtain information about courses taught at the host institution? Informace se dají získat přímo od zdroje: www.univ-avignon.fr/en/courses/choix.html
What documents are required by the host institution within the admission/application procedure? Standardní dokumenty: Learning agreement, Application form, Transcript of records, soudní překlad rodného listu, doklad o pojištění, pas nebo občanský průkaz. Dále, pokud chcete bydlet na kolejích, pak i žádost o ubytování.
How is the admission/application procedure done? (select) both on-line and per post
How long before departure should be the admission/application procedure completed? Pro pobyt v zimním semestru je nutné vyřídit veškeré formuláře do konce května, pro pobyt v letním semestru stačí do konce října.
In what language were your courses (mainly) taught? (select from the menu) angličtina
How was your language preparation before the study abroad? (language, length of preparation, type of course, special preparation course organized by the home or host institution)? 8 let studia angličtiny na gymnáziu; předměty BAN4 a AEC na VUT; prakticky žádná znalost francouzštiny
How would you evaluate your language skills as for the language in which you studied abroad? (1=excellent, 5=very bad/insufficient)
a) before studying abroad 1
b) after studying abroad 1
Have you participated in an EILC (Erasmus Intensive Language Courses)? no

III. Academic Issues

Before departure, had your Learning Agreement (Studienvertrag, Contract d´études) been signed by both your home and host institutions? (select) no, it was signed by both parties only after arrival at the host institution
Did you change the Learning Agreement during your study abroad period? (select) no
Registration for courses to be studied at the host institution: when does it take place and how is it done? (Are there any restrictions as for the selection of courses? May the registration be modified later on?) Nemám s tímto zkušenost, pracoval jsem na projektu, měl jsem zapsán pouze sport.
Would you recommend some interesting course/lecturer? Rozhodně sport, konkrétně doporučuji "Pleine Nature" - jde o kombinaci různých vycházek, skálolezení a zájezdů do okolní přírody.
Did you take exams at the host institution? (select) no
Did you do an internship/job placement as a part of your study period abroad? (select) no
Please describe the methods of learning/teaching (theory, practice, projects) and the methods of evaluation/assessment of students's performance at the host institution and compare them with the situation at your home institution. Zde opět nemohu odpovědět, pracoval jsem na projektu. Čeho si ale každý všimne, je přístup ke studentům, který je oproti domácí univerzitě více individuální, požadavky jsou obecně nižší.
How do you see the quality of teaching at the host institution compared to your home institution? (select) lower
How did you obtain study materials at the host institution? (were these distributed for free during lectures or was it necessary to buy them?) Nebylo třeba nic kupovat. Internet byl dostačující zdroj materiálů.
How is the availability and facilities of the library? Knihovna se nachází v univerzitním areálu, je příjemná a dobře zařízená. Nevýhodou byla krátká pracovní doba (tuším do 19:00).
How is the availability of computer facilities (availability of internet connection, is it necessary to have your own notebook?, possibilites of printing and copying)? PC laboratoře s tiskárnami jsou pro studenty otevřeny (v otevírací době univerzity). Kopírky se nachází v knihovně. Bezdrátové připojení je dostupné (na kolejích za 8 Euro na měsíc, na univerzitě zdarma).
Does the host university use the ECTS system? (select) yes
Does the host institution (or a local student organization) organize some special events for exchange students? (select) yes
If YES, please select and specify Welcome day/evening: Uvítací týden pro zahraniční studenty
Orientation week: V rámci uvítacího týdne
International weekend:
Trips and/or cultural events: Velmi mnoho příležitostí, téměř každý víkend (památky, příroda, společenské večery)
Were you integrated into study groups with local students while studying abroad? Při práci na svém projektu jsem byl hodně v kontaktu s místními
How would you evaluate the level of your integration into the group of local students? (1=high level of integration, 5=very poor or none) 4

IV. Practical aspects of the study abroad period

Which type of accommodation did you use while studying abroad? (select)? student dormitory/residence
Price of your accommodation (in EUR monthly) 397
Please explain why did you choose this type of accommodation (describe the equipment of the flat/dormitory; internet connection; recommend what to bring with you; possibility of checking in in the evening or during a weekend) Jednolůžkový pokoj se samostatnou koupelnou a se sdílenou kuchyní (pro 2 pokoje). Internet za 8 Euro za měsíc k dispozici. Byla zde jen postel bez povlečení, poličky, šatník, židle a stůl. Původně jsem pobýval na dvojlůžkovém o 150 Euro levnějším pokoji. Ovšem po velmi nepříjemných neshodách se spolubydlícím jsem se přestěhoval. Když se na to dívám dnes, udělal jsem dobře, preferuji klid a dobré prostředí, než ušetření 130 Euro.
How long before the start of the study abroad period should the search for accommodation be started? What searching methods would you recommend? Čím dříve, tím lépe - podobně jako ostatní ERASMUS formuláře (tedy nejpozději v květnu).
Where can students have/buy their meals? Menza poskytuje za příjemný peníz (2,9 Euro) poměrně bohatý oběd o čtyřech chodech (večeři ne). Osobně jsem ale do menzy nechodil často. Z nakoupených surovin se dá uvařit ještě levněji.
What are the prices of basic foodstuffs? (Please compare them with the Czech Republic.) Ceny jsou vyšší než u nás (podobné nebo až 1,5x dražší).
How to get to the place of study, approximate ticket prices, tips for purchasing tickets Přijel jsem autem a vzal jsem i pár dalších studentů (spolujizda, viz můj web), náklady zhruba 3000 Kč (LPG, cena včetně roční švýcarské dálniční známky).
What are the possibilities of local transport (public transport system, bicycle, walking; approximate costs)? Avignon má propracovaný systém hromadné autobusové dopravy, je zde i možné bezosobnostní půjčování kol. Nicméně nejlepší je mít vlastní kolo, které jsem si ihned po příjezdu pořídil. Do Agroparku (zde se nachází fakulta informatiky) to bylo z centra 10 km.
What formalities should be arranged after arrival (e.g. residence permit)? Na vše důležité jsem byl upozorněn osobně při příjezdu. Jedná se o druhořadé věci jako např. zřízení bankovního účtu apod.
What type of health insurance did you use? (approximate cost, advantages, disadvantages, does the host institution require any special type of insurance?) Měl jsem pojištění rozšířené o extrémní sporty, abych se ve Francii nebál vyzkoušet téměř cokoliv, když na věc přijde. Je to celoroční studentská varianta pojištění s opakovaným výjezdem kamkoliv do 45 dnů v kuse (asi 800 Kč). Vyžadují i pojištění pokoje na kolejích a odpovědnosti za škody. Obojí se dá velmi výhodně zřídit při vytváření účtu u banky, konrétně LCL (upozornění: účet se dá zrušit pouze na pobočce, kdy byl vytvořen).
Did you have experience with medical treatment abroad? (select) Ne, bohužel, bohudík. Univerzita má i svého lékaře, který by měl studentům na základé evropské karty pojištěnce pomoci zadarmo (neověřeno).
Did you work during your study abroad period? no
What are the working conditions for Czech/international students? Nemám zkušenost, jen z doslechu se brigáda neshání zrovna jednoduše.
Tips for free time activities (sport, culture, trips; are they expensive?) Historické centrum i okolí, nádherná příroda (Alpičky, Vercors, ..., 100km k moři), možnosti skálolezení, pěší turistiky, případně i lyžování na Mt. Ventoux či u Grenoblu

V. Finance

How much was your Erasmus scholarship? (EUR/month) 473
What other financial resources did you use? (select) parents' financial support
your own savings
What were you average total monthly expenses? (EUR/month) 600
a) food (out of the total sum) 80
b) accommodation (out of the total sum) 400
c) free time, travelling (out of the total sum) 80
To what extent did the Erasmus scholarship cover your expenses? (in%) 80
Had you received the first payment of your Erasmus grant before your study period abroad started? yes
If NOT, then when did you receive it?
How did you receive your Erasmus scholarship? bezhotovostní bankovní převod, 2 splátky (srpen, leden)
You experience with bank services / accounts (do you recommend to open a bank account abroad, using Czech bank cards abroad)? Výborné bankovní služby, žádné poplatky (LCL); používání české platební karty bez potíží (platba za zboží či služby bez poplatku, výběry hotovosti s poplatkem)
Were you charged any fees by the host institution (for the issuance of your student card, insurance, copying, study materials, etc.)? Ano, při zápisu za preventivní prohlídku a za možnost účastnit se sportu (4,57 + 10,00 Euro)

VI. Academic recognition of your studies abroad by the home institution

How many ECTS did you obtain during your study abroad period? 30.0
How many ECTS were academically recognized/transferred by your home institution? 30.0
Under which status were the courses studied abroad recognized by your home institution? (select and specify - list respective courses) optional/elective courses: MSPx - Master's project
Had you been informed before you departed abroad which courses will be recognized by your home institution? (select) yes
What is the procedure of academic recognition like at your home insitution? (What are the steps you have to follow, what are the problems you can meet?) Žádný problém s uznáním nenastal. Dokumenty si školy mezi sebou sami vyměnili, stejnětak bez mého přičinění se mi do týdne objevili kredity v informačním systému v rámci nově přidaného předmětu MSPx (Master's project).

VIII. Final evaluation, your tips, recommendations

Please evaluate how beneficial was the study abroad period from the academic/professional point of view. (1=best 5=worst) 2
Please evaluate how beneficial was the study abroad period from your personal point of view. (1=best 5=worst) 1
Please evaluate generally your Erasmus study period abroad. (1=best 5=worst) 1
Please evaluate the information and support that you received from your home institution. (1=best 5=worst) 1
Do you find the study abroad offer provided by your home institution sufficient as for the possibility of selecting a convenient study abroad destination? (select) yes
If NOT, please give us your comments.
Please evaluate the information and support that you received from your host institution. (1=best 5=worst) 1
Would you be you interested in some other (not necessarily Erasmus) study/work abroad opportunity? (select) yes, another study opportunity would be interesting for me
Do you think that having a study abroad experience will help you to find a job? (select) yes
Do you think that, based on your Erasmus experience, you would consider working abroad after finishing your university studies? (select) yes
Once your Erasmus study abroad period has ended, which of the aspects related to it do you appreciate most? (please select, more options can be ticked) Professional benefit
Language skills improvement
Living abroad as a life experience
Independence, self-sufficiency
Staying with friends/family living abroad
Others: poznání krajiny ve smyslu státu i ve smyslu přírodovědném
Did you experience any serious problems during your study abroad period? Ne tolik závažné jako spíše otravné bylo neustálé vyplňování nejrůznější formulářů. Na to se ale dá zvyknout.
Do you have any suggestions for your followers (e.g. what to take with them)? viz můj web o ERASMUS pobytu: www.stud.fit.vutbr.cz/~xtomas23/erasmus
Please provide your comments and ideas on the functioning of the Erasmus programme. Výborné, nemám co vytknout.
Link to your photo gallery, blog, etc. www.stud.fit.vutbr.cz/~xtomas23/erasmus
Select file/No file selected

IX. Coordinator's comments

Comments and additional information by the Erasmus coordinator of the home institution
Back to list